Kniha Paranorma! Art od Selfish Platinum zdarma ke stažení!

Najdete ji na webu ctenizdarma.cz v sekci "Knihy". K dispozici jsou formáty PDF, epub a mobi.
Sledujte mě na DeviantArt.

Rozbor videa Young Money - We Alright

19. december 2016 at 16:07 | Selfish Platinum |  Podprahové zprávy v rapu
Tento článek vznikl pouze na základě mého subjektivního názoru, a tudíž NEMÁ za cíl objektivně interpretovat popisované jevy.

V dnešní době jsou hodně diskutovaným tématem podprahové zprávy. Podle některých konspiračních teoretiků nás televize a média prostřednictvím nich ovládají. Je to ale pravda? Těžko říct...

Je však neoddiskutovatelně jasné, že mnohá hudební videa podprahové zprávy opravdu obsahují. To si může snadno ověřit každý z nás, pokud si lépe a podrobněji video prohlédne a nalezne v něm kontroverzní symboly či scény, které mu na první pohled unikly.

Dokáží nás však podprahové zprávy ovlivňovat, nebo dokonce ovládat? To je otázkou, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Podprahové zprávy totiž především působí na naše podvědomí a zároveň působí pouze na základě asociací, které jim přidělí sám náš mozek. Interpretace jednotlivých podprahových zpráv se tudíž liší podle našich dosavadních zkušeností, informací a schopností. Proto je tak těžké říci, jestli a jak by mohly podprahové zprávy ovlivňovat velký počet lidí stejným směrem.

Někteří rappeři v současné době posunuli hranici toho, co vnímáme jako kontroverzní a šokující, někam hodně vysoko. Je až s podivem, že se ve videích vyskytují některé opravdu šokující prvky, které podle mého názoru vysoce hraničí s tím, co je ještě únosné.

Jak lze některé podprahové zprávy interpretovat? To si krátce předvedeme třeba na videu We Alright od Young Money:

V 0:27 vidíme v záběru lidi na diskotéce, z nichž ale někteří netančí, ale perou se. V 0:36 se k sobě romanticky přibližují dvě dívky. To vše můžeme interpretovat jako chaos a snahu o rozvolnění morálky. Klíčový okamžik je v 1:15, kdy vidíme, že lidí, kteří se perou, se nacházejí před klubem, ve kterém se scéna odehrává. To značí hierarchii, že ne každý si může dovolit být uvnitř.

V 1:04 je v záběru lahev vodky a na ní je něco, co vypadá při zběžném pohledu jako pavučina. Při detailnějším pohledu mi to spíše připadá jako můra nebo cikáda, ale nejsem si tím stoprocentně jistý. Nicméně cikády se v některých videoklipech vyskytují také často, ale význam tohohle symbolu si můžete dohledat sami.

Abych vás nezdržoval zbytečnými podrobnostmi, přejděme k tomu nejvíce kontroverznímu. V 0:41 nalévá jedna v dívek vodku do misky pro psa. Na její póze je však šokující fakt, že vypadá, jako když do misky močí. V 1:45 tam přivedlou jinou dívku v ocelovém obojku, která pak vodku z misky pije jako pes. To všechno poukazuje na nerespekt tvůrců k určitým lidem, zejména pak k některým ženám, které chápou jako podřadné. Podle mého názoru jsou tyto záběry hluboko za hranicí korektnosti, a neměly by vůbec ve videu být.

Další zajímavou pasáží je scéna se samotným Birdmanem v 2:04. Birdman tam sedí v čele prostřeného stolu. Celé aranžmá ve mně vyvolává pocit, jako když má scéna co dočinění s nějakou náboženskou tématikou (kvůli tomu zvláštně zdobenému oknu za Birdmanem). Všechno je ale zároveň laděné do červené barvy, která mě připomíná peklo. Birdman je jakoby netknutý děním okolo něho, kde lidé spolu zápasí, zatímco on v klidu sedí (také v 0:40). To může vyjadřovat myšlenku, že Birdman je v hierarchii nad všemi ostatními a pouze on může všechno pozorovat a hodnotit a nikdo se ho nepokusí ohrozit nebo sesadit z jeho pozice.

Ve videu je spoustu dalších situací a scén, které by stály za rozbor, iniciativu už však přenechám na vás samotných. Myslím si, že teď už máte možnost ve videu najít podobné scény vy sami a vymyslet si vlastní interpretaci. Na závěž pouze ještě uporozním na scénu s Lil Waynem v 2:56, která mi připadá také kontroverzní. Její interpretaci a rozhodnutí, zda je daná scéna vůbec kontroverzní, už ale nechám na vás...
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 19. december 2016 at 16:38 | React

Současnou hudbu bych přirovnala k odpadu, žádný nápad, pointa, smysl klipu. Chtělo by to více umělců - ale těch opravdových...

2 Eliss Eliss | Web | 19. december 2016 at 18:37 | React

Tak nevím, připadá mi to dost přitažené za vlasy ;-)

3 Selfish Platinum Selfish Platinum | Email | Web | 20. december 2016 at 13:32 | React

[1]: Přesně :-) Sám bych to nevystihl lépe. Jsem rád, že je nás víc, kdo si myslí

4 Selfish Platinum Selfish Platinum | Email | Web | 20. december 2016 at 13:41 | React

[2]: No, mně to tak taky ze začátku připadalo, a i dneska si občas říkám, že některé ty konspirační teorie asi hoodně přehání :-D. Na druhou stranu je už dokázané, že podvědomí si samo dotváří některé podněty a vnímá toho více, než jsme si schopní vůbec uvědomit. A toho se dá teoreticky bohužel docela snadno zneužít...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama