Kniha Paranorma! Art od Selfish Platinum zdarma ke stažení!

Najdete ji na webu ctenizdarma.cz v sekci "Knihy". K dispozici jsou formáty PDF, epub a mobi.
Sledujte mě na DeviantArt.

Můj názor na skandál Milli Vanilli

22. june 2016 at 16:05 | Selfish Platinum |  Selfish Platinum doporučuje
Stalo se to v 80. a 90. letech. Několik zpěváků v čele s Charlesem Shawem a dva modelové-tanečníci - Rob Pilatus a Fab Morvan - se prostřednictvím nápadu jednoho hudebního manažera spojili, aby prorazili až na samou špičku hudebního nebe. A to se jim také povedlo. Vyhráli dokonce i prestižní cenu Grammy, ale poté vyšel skandál najevo. Hlavní protagonisté byli lidmi kritizováni za podvod, a snad největší vlnu negativní pozornosti a kritiky sklidil Rob Pilatus který z dvojice modelů-tanečníků byl ten méně hudebně nadaný. Samotní zpěváci a samotní tanečníci se poté pokoušeli prorazit jako dvě oddělené skupiny, ale předchozího úspěchu a popularity se jim už dosáhnout nepodařilo. Rob poté začal trpět velkými depresemi a dostal se do problémů, které zapříčinily jeho tragický odchod ze světa.

Ať už si o tomto "experimentu" s Milli Vanilli myslíte cokoliv, mě z dnešního pohledu zas tolik nešokuje. Je v lidské přirozenosti, že pokud nám něco nejde, hledáme pomoc ostatních. A myslím si, že určitě každého z nás někdy napadlo, že by nám například úkol do školy nebo test napsat někdo jiný. Myslím si, že mnozí z nás zažili v životě situaci, kdy se buď chlubili cizí prací, nebo naopak někomu tajně pomohli. A kolikrát jsme třeba zalhali, abychom byli pro ostatní viděni v lepším světle? V principu v tom není nic přelomového.

Dokážu si představit, že se experiment s Milli Vanilli dostal nakonec až tak daleko, že to mnozí z hlavních protagonistů nečekali. Nejhůře na tom byli právě Fab a Rob, na které byl celou dobu vyvíjen tlak a kteří byli neustále středem pozornosti. Měli se prozradit? Ale kdy? Měli vůbec právo přebrat cenu Grammy? Nebyli už ale v té chvíli do celé té věci natolik zamotaní, že jim tlak okolí nedovolil ucouvnout?

Na YouTube mě šokovalo jedno video. Po odhalení podvodu je Rob vyzván, aby ve studiu vlastním hlasem zkusil nazpívat nejslavnější písničku skupiny. Všichni víme, že song Girl You Know It's True je velmi těžký na intonaci, ale podle názoru mnohých, včetně jakéhosi přítomného producenta dokazuje, že že Rob opravdu neumí zpívat... Je to ale skutečně pravda?

Není žádným tajemstvím, že i nahrávky profesionálních zpěváků musí býz zpětně upravovány. Nejde totiž jenom o samotný zpěv, ale i o vliv ozvučení a okolí, a také kvality nahrávky. Když se na to podíváme opačným pohledem, i z brilantního zpěváka můžete nešikovnou nahrávkou udělat zpěváka průměrného. Netvrdím sice, že video, kde má Rob zpívat vlastním hlasem, bylo nějak úmylně špatně ozvučeno, ale rozhodně nahrávka nebyla upravena, tak jak se zvykem při běžném profesionálním nahrávání... A komentáře typu: "It's really bad..." potom podle mého názoru nedávají smysl.

Otázkou je, zda musel Rob opravdu snášet takovou vlnu kritiky, zda bylo vůbec od společnosti morální na něho následně vyvíjet takový tlak a posmívat se mu. Nebylo. Udělal sice chybu, ale chyby děláme každý. Každý z nás by se teoreticky někdy mohl dostat do jeho situace. A naším úkolem je přece chyby odpouštět, a ne se v nich pořát rýpat a dokazovat, že my jsme ti lepší, i když ve skutečnosti nejsme.

Moje rétorická otázka proto zní: udělali větší chybu samotní protagonisté Milli Vanilli, nebo lidé, kteří se po provalení skandálu v samotném problému rýpali a posmívali se?

Co si o tom myslíte vy?

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama